Leczenie dietą

Nieprawidłowe odżywianie, obniżona aktywność fizyczna, farmakoterapia niektórych schorzeń są przyczyną rozwoju otyłości i nadwagi. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej prowadzi do rozwoju wielu schorzeń, w tym choroby zwyrodnieniowej stawów. Dowiedziono, że , zwiększenie BMI o 1 kg/m2 powyżej progu 27 kg/m2 towarzyszy wzrost ryzyka rozwoju choroby, aż o 15%. Z kolei ze utrata 0,5 kg z masy ciała zmniejsza siłę działającą na staw kolanowy podczas każdego kroku na każde z kolan aż o 2 kg. Właściwy proces rehabilitacji, to nie tylko odpowiednio wykonywane i regularne zabiegi fizykoterapeutyczne, ale także odpowiedni sposób żywienia mający na celu niwelowanie skutków nadwagi i otyłości. Prawidłowy dobór składników odżywczych poprawia funkcje poznawcze w tym pracę mózgu, jak również zmniejsza stan zapalny i postęp chorób autoimmunologicznych.

Zakres usług:

  • odchudzanie osób dorosłych,
  • dietetyczne wspomaganie chorób o podłożu autoimmunologicznym (w tym RZS, SM, łuszczyca, ch. Hashimoto),
  • leczenie żywieniowe układu sercowo - naczyniowego krążenia,
  • leczenie żywieniowe schorzeń przewodu pokarmowego, w tym zaparcia, ostre i przewlekłe zapalenia żołądka i jelit, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego),
  • profilaktyka chorób dietozależnych.

Dr n. med. Aneta Kościołek wykwalifikowany dietetyk, mgr biotechnologii, mgr zdrowia publicznego. Współautorka licznych artykułów naukowych, w tym Standardów leczenia dietetycznego 2016 – kardiologia. Członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki Jest przeciwna dietom „cud” – propaguje trwałą zmianę nawyków żywieniowych.