Metody leczenia

Kinezyterapia


Kinezyterapia to dziedzina fizjoterapii obejmująca całość zagadnień związanych z leczeniem ruchem. Ruch stanowi naturalny bodziec do przemian zachodzących w naszym układzie kostno-stawowym, mięśniowym i nerwowym. Do zadań kinezyterapii należy przywrócenie pełnej sprawności fizycznej, jeśli jest to tylko możliwe w danym schorzeniu lub maksymalnej sprawności fizycznej w przypadku schorzeń o charakterze przewlekłym lub wywołujących nieodwracalne zmiany.

„Ruch jest lekiem, a lek nie zastąpi ruchu”

Posiadamy wykwalifikowaną kadrę fizjoterapeutów specjalizujących się w schorzeniach ortopedycznych i neurologicznych. Prowadzimy kompleksową rehabilitację opartą na uznanych na całym świecie metodach fizjoterapeutycznych takich jak: PNF, Neurac, Mc Kenzie, Cyriax, FDM, Muligan, Terapia tkanek miękkich i inne.

Proces rehabilitacji wspomagamy nowoczesnym sprzętem wykorzystującym biofeetback:

  • platforma stabilometryczna Alfa (ocena i trening równowagi, priopriocepcji, koordynacji i dystrybucji obciążeń),
  • bieżnia rehabilitacyjna Biodex z systemem odciążającym pacjenta (analiza symetrii i obciążenia kończyn dolnych podczas chodu, trening chodu),
  • GloReha profesional – innowacyjne urządzenie umożliwiające prioprioreceptywną rehabilitację pacjentów z różnymi dysfunkcjami ręki.

Fizykoterapia


Fizykoterapia jest to dział lecznictwa, w którym wykorzystuje się bodźce mechaniczne, cieplne i elektryczne oraz różne rodzaje promieniowania do poprawy funkcji układu ruchu.

Balneoterapia


Balneoterapia to dziedzina fizjoterapii wykorzystująca do leczenia, profilaktyki i rehabilitacji naturalne surowce lecznicze. tj. wody mineralne, gazy lecznicze, peloidy i walory klimatyczne. Zabiegi balneologiczne pobudzają mechanizmy adaptacyjne, uruchamiają rezerwy czynnościowe organizmu, działają kojąco i przeciwzapalnie, poprawiają sprawność funkcjonowania wielu narządów. Posiadamy bogatą ofertę zabiegową wykorzystującą borowinę i solankę z naturalnych złóż własnych Uzdrowiska Goczałkowice – Zdrój. W dziedzinie balneologii zdobyliśmy wieloletnie doświadczenie i wiedzę potrzebną do leczenia naturalnymi surowcami na jak najwyższym poziomie. W nowoczesnych i przyjaznych wnętrzach można odprężyć się podczas wykonywanych zabiegów. Oferujemy Państwu kąpiele borowinowe, kąpiele solankowe, kąpiele perełkowo – borowinowe, okłady borowinowe, fasony borowinowe oraz jonoforezę borowinową.

Hydroterapia


Hydroterapia jest działem fizjoterapii w której wykorzystuje się wodę do celów leczniczych. Wodę stosuje się w różnych postaciach, o różnej temperaturze i pod różnym ciśnieniem zarówno do zabiegów leczniczych jak i profilaktycznych. Na chorego działa wtedy czynnik termiczny, hydrostatyczny i mechaniczny doprowadzając do rozluźnieni mięśni, przekrwieni tkanek, zwiększenia odpływu chłonki oraz uaktywnienia mechanizmów regulacyjnych.

Krioterapia miejscowa


Zabieg ten polega na oziębieniu określonych części organizmu. Ma zastosowanie w leczeniu wielu chorób narządu ruchu, w tym chorób reumatycznych, chorób układu nerwowego oraz znajduje zastosowanie w medycynie sportowej. Krioterapia miejscowa przynosi bardzo dobre efekty terapeutyczne i jest chętnie przyjmowana przez pacjentów. Działanie zabiegu polega na zwężeniu naczyń oraz ich okresowe rozszerzenie, zmniejszenie bólu, ograniczenie krwawienia, zahamowanie stanu zapalnego, zmniejszenie obrzęków, zwolnienie procesów przemiany materii. Do zabiegu krioterapii wykorzystujemy ciekły azot. Temperatura strumienia gazu przy wylocie dyszy to ok -160oC.

Miejscowe leczenie zimnem wskazane jest w zapalnych chorobach stawów, w tym również w zapaleniach pojawiających się w przebiegu chorób zwyrodnieniowych stawów, w zapalnych i zwyrodnieniowych chorobach chrząstek stawowych, po urazach i wypadnięciu jądra miażdżystego.

Masaż leczniczy


Masaż leczniczy jest najstarszą formą terapii znaną już w starożytnych Chinach i w Egipcie . Nie tylko odpręża i relaksuje, ale przede wszystkim działa przeciwbólowo i korzystanie wpływa na stan kości, mięśni, stawów oraz skóry. Rewitalizuje ciało i znacznie zwiększa jego elastyczność, zwalczając między innymi takie dolegliwości jak: bezsenność, ból stawów czy migreny. Wpływa także na rozluźnienie psychofizyczne, pomagając walczyć ze stresem i zmęczeniem psychicznym.
Posiadamy wykwalifikowaną kadrę masażystów specjalizujących się w masażu leczniczym w schorzeniach ortopedycznych, neurologicznych i reumatologicznych. Stosowane masaże skutecznie pomagają powrócić sprawność pacjentom.

Pragniemy zaoferować Państwu:

  • masaż leczniczy zmniejszający odczucie bólu oraz prowadzący do zahamowania stanu zapalnego,
  • masaż limfatyczny stymulujący do pracy naczynia limfatyczne, opróżniający drogi chłonne i niwelujący obrzęki,
  • masaż relaksacyjny, który zmniejsza napięcie nerwowo – mięśniowe, doprowadza do rozluźnienia całego organizmu, zalecany dla osób po wysiłku fizycznym lub psychicznym. Doskonale nadaje się dla osób pracujących w nieustannym stresie,
  • masaż sportowy eliminuje zakwasy, zmniejsza napięcie mięśniowe, zapobiega kontuzjom, rozgrzewa i relaksuje mięśnie,
  • masaż odchudzający likwiduje złogi tkanki tłuszczowej, niweluje rozstępy oraz cellulit.

Basen rehabilitacyjny


Basen rehabilitacyjny to miejsce, gdzie prowadzone są ćwiczenia z zakresu kinezyterapii ogólnousprawniającej. Zajęcia na basenie prowadzone są w niewielkich 4 – osobowych grupach. Co ważne, aktywność w wodzie odciąża powierzchnie stawowe. Ćwiczenia w basenie nie tylko są formą rehabilitacji ale również odprężają, redukują stres, kształtują sylwetkę i wspomagają odporność organizmu. Prowadzimy zajęcia z przyrządami do ćwiczeń rehabilitacyjnych, jak deski, hantle i makarony. W ćwiczeniach na basenie mogą brać udział nawet osoby które nie potrafią pływać. Cała infrastruktura basenu dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Skip to content